Obalamy najpopularniejsze mity na temat rekuperacji

Obalamy najpopularniejsze mity na temat rekuperacji

Rekuperacja to system, który umożliwia w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła, zwłaszcza w porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną. Nic więc dziwnego, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest coraz chętniej montowana w domach mieszkalnych, zapewniając nie tylko wysoki komfort termiczny domowników, ale także zauważalnie niższe rachunki za ogrzewanie. O rekuperacji krąży jednak wiele mitów – postanowiliśmy zweryfikować te najpopularniejsze.

Mit 1. Rekuperacja sprawdzi się tylko w nowym budownictwie

To fakt – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest szczególnie polecana w nowoczesnym budownictwie, co wynika bezpośrednio z jego wysokiej szczelności, na którą składa się izolacja termiczna oraz wysokojakościowa stolarka. W efekcie w budynku nie występuje naturalna cyrkulacja powietrza, która jest niezbędna dla prawidłowego działania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jej działanie można oczywiście wspomóc montażem specjalnych nawiewników czy uchylaniem okien, jednak wiąże się to z dużymi stratami ciepła.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rekuperacja została zamontowana w starszych budynkach. Należy jednak pamiętać, że zainstalowanie systemu będzie się wówczas wiązało z większym nakładem pracy oraz większymi kosztami. Wynika to z faktu, iż konieczne będzie poprawienie szczelności (np. poprzez zainwestowanie w nowe okna czy ocieplenie elewacji) – jeżeli nie zadbamy o tę kwestię, to mostki termiczne zepsują cały efekt pracy rekuperatora. Konieczne jest też zablokowanie kratek przewodów grawitacyjnych, ponieważ oba rodzaje wentylacji nie mogą działać w tym samym czasie (w przeciwnym razie żaden z systemów nie spełni swojego zadania).

Mit 2. Wentylacja mechaniczna nie jest dobra dla alergików

Działanie rekuperacji jest następujące – system usuwa z domu zanieczyszczone powietrze, ale zanim przetransportuje je poza domową przestrzeń, to najpierw pobiera z niego energię cieplną, którą następnie przekazuje świeżemu powietrzu zewnętrznemu. Alergicy, astmatycy oraz osoby cierpiące na inne choroby układu oddechowego niepokoją się jednak, że wraz z upływem czasu w układzie zaczną gromadzić się niebezpieczne dla ich zdrowia zanieczyszczenia – m.in. grzyby, bakterie oraz inne mikroorganizmy.

W rzeczywistości właściciele wentylacji mechanicznej nie powinni się tym jednak wcale martwić, ponieważ przy właściwym użytkowaniu, system nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla górnych dróg oddechowych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, rekuperacja powinna być dobrze zaprojektowana, regularnie wykorzystywana oraz okresowo czyszczona – najlepiej przez wyspecjalizowaną ekipę serwisową, która zajmie się sprzątaniem kanałów, wymianą filtrów oraz dezynfekcją samego urządzenia.

Mit 3. Przy montażu rekuperacji projekt jest zbędny

Każdy obiekt mieszkalny jest inny – zarówno pod względem kubatury, jak też rozkładu pomieszczeń, zastosowanych materiałów izolacyjnych oraz liczby domowników. Wszystkie te czynniki mają realny wpływ na wydajność domowej wentylacji, dlatego aby rekuperacja mogła działać zgodnie z oczekiwaniami, to konieczne jest dostosowanie jej do charakterystyki budynku, a także potrzeb samych mieszkańców.

Jeżeli nie rozpoczniemy montażu od wykonania odpowiedniego projektu, tylko np. zakupu jednostki centralnej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszła wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie zapewni potrzebnej wymiany powietrza, narażając nas na dodatkowe koszty. Warto też pamiętać o zatrudnieniu zaufanej ekipy montażowej, ponieważ nawet najlepszy plan się nie sprawdzi, jeżeli instalatorzy nie będą zbyt dobrze znali się na swoim rzemiośle.

Mit 4. Montaż rekuperacji wiąże się z wysokimi kosztami

Tym, co najbardziej zniechęca właścicieli domów do montażu rekuperacji, są wysokie koszty takiej inwestycji – związane zarówno z instalacją systemu, jak też jego późniejszą eksploatacją. Cena wentylacji mechanicznej jest oczywiście uzależniona od wielu czynników, m.in. kubatury, projektu, zakupu i montażu podzespołów, jak i prac konserwacyjnych. Upowszechnienie technologii oraz rosnąca rynkowa konkurencja sprawiają jednak, że wydatki związane z instalacją rekuperacji stale spadają i stają się coraz bardziej przystępne.

Średni koszt zakupu oraz montażu rekuperacji waha się od około 17 do 35 tysięcy złotych – tak duża różnica wynika z np. mocy jednostki czy ilości przeprowadzonych przewodów wentylacyjnych. Wyjściowy koszt można jednak skutecznie zmniejszyć, jeżeli zdecydujemy się na posiadanie wentylacji mechanicznej na etapie projektowania budynku. Wówczas będziemy mogli zrezygnować z budowy kominów grawitacyjnych czy też stóp fundamentowych, które są niezbędne do założenia wentylacji grawitacyjnej.

Zapraszamy klientów z Katowic do umawiania się na montaż rekuperacji!