Klimatyzacja pozwala przetrwać największe fale upałów w komfortowych warunkach. Aby system mógł jednak dobrze spełniać swoją rolę i dostarczać przyjemnie chłodne powietrze, to konieczne jest zadbanie o regularne czyszczenie i konserwację urządzenia. W przeciwnym wypadku narazimy się na rozwój grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Co można zrobić w takim wypadku? Wyjaśniamy krok po kroku, jak odgrzybić domową klimatyzację.
Dlaczego warto dbać o regularne czyszczenie klimatyzacji?
Powietrze znajdujące się w domowej przestrzeni nie jest idealnie czyste, nawet jeśli przykładamy dużą uwagę do sprzątania. Właśnie z tego powodu, wraz z upływem czasu, w klimatyzatorze stopniowo zaczynają gromadzić się rozmaite zanieczyszczenia – od kurzu, przez sierść zwierząt, aż po alergeny. Wszystkie te cząsteczki zatrzymują się na filtrze powietrza, w końcu taka jest właśnie jego funkcja. Problem pojawia się wówczas, kiedy zaniedbamy regularną wymianę lub czyszczenie tego elementu.
Zapchany filtr powietrza obniży efektywność procesu filtracji, a przy okazji zmniejszy ogólną wydajność całego systemu. W efekcie klimatyzacja będzie nie tylko pobierała więcej energii (co wiąże się z podwyższonymi kosztami eksploatacji), ale przy okazji będzie poddana niepotrzebnym przeciążeniom, które mogą skrócić jej żywotność. Na tym minusy się jednak wcale nie kończą – zanieczyszczenia z filtra z czasem przeniosą się na inne podzespoły, m.in. na wymienniki ciepła czy też tackę skroplin zlokalizowaną w sercu jednostki.
Jeżeli brud będzie zalegał wewnątrz klimatyzatora przez dłuższy czas, to stworzy idealne warunki rozwoju dla bakterii, grzybów oraz pleśni. Efekt? Bardzo nieprzyjemny zapach oraz potencjalne niebezpieczeństwo dla górnych dróg oddechowych domowników, zwłaszcza tych, którzy cierpią na astmę czy też różnego rodzaju alergie.
Sposoby na odgrzybienie domowej klimatyzacji
Załóżmy, że zapomnieliśmy o regularnym czyszczeniu domowej jednostki, przez co zgromadziło się w niej sporo zanieczyszczeń – na tyle dużo, że z wnętrza urządzenia wydobywa się już nieprzyjemny odór. Co możemy zrobić w takim wypadku? Jednym z najpowszechniejszych i zarazem najprostszych sposobów jest skorzystanie z preparatów chemicznych do odgrzybiania klimatyzacji. Zazwyczaj są one dostępne w postaci pianki, którą aplikuje się bezpośrednio na parownik – wygodne spryskiwanie umożliwia elastyczny przewód wyposażony w dyszę.
W przypadku domowej klimatyzacji można także skorzystać z tzw. metody ultradźwiękowej. Do jej zastosowania konieczne są dwie rzeczy – specjalny płyn dezynfekujący oraz urządzenie emitujące dźwięk w częstotliwości 1,7 MHz. Ultradźwięki sprawiają, że preparat zamienia się w mgiełkę, która może dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych zakamarków klimatyzacji, usuwając nie tylko wszelkie mikroby oraz grzyby, ale także niepożądaną woń.
Ostatni sposób to ozonowanie, czyli oczyszczanie z pomocą ozonu. Ta alotropowa odmiana tlenu cechuje się lepszymi właściwościami odkażającymi od chloru, a dzięki swojej gazowej formie jest w stanie bez problemu przeniknąć do wnętrza jednostki. Wysoka skuteczność, szybkie efekty oraz długo utrzymująca się świeżość sprawiają, że ta metoda cieszy się coraz większą popularnością. Niestety, do przeprowadzenia ozonowania domowej klimatyzacji niezbędny jest specjalistyczny generator ozonu – właśnie dlatego takie zadanie warto powierzyć nam, np. w ramach kolejnego przeglądu klimatyzacji.
Jak ograniczyć rozwój grzybów i pleśni w systemie klimatyzacyjnym?
Jak tłumaczyliśmy już wcześniej, podstawowym czynnikiem, który wpływa na przyspieszony rozwój grzybów i pleśni, jest brak właściwej konserwacji urządzenia. Podstawowe prace konserwacyjne nie są jednak wcale skomplikowane i z powodzeniem można je przeprowadzać samodzielnie – chodzi tutaj przede wszystkim o cotygodniowe usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń z obudowy jednostki oraz okolic wlotu i wylotu powietrza. Warto monitorować również stan filtrów. Jeżeli zauważymy, że są one już zabrudzone (w niektórych urządzeniach poinformuje nas o tym specjalny komunikat), to należy je wyczyścić lub wymienić na nowe.
Należy pamiętać, że do czyszczenia klimatyzatora nie wolno używać mocnych detergentów, np. środków żrących czy rozpuszczalników. Najlepiej zastosować zwykły płyn do naczyń, ciepłą wodę oraz ściereczkę z mikrofibry. Jeżeli nie czujemy się na siłach, to samo odgrzybianie warto powierzyć specjalistom – zaleca tak większość producentów klimatyzatorów.