Po czym poznać niesprawność systemu wentylacyjnego domu?

Po czym poznać niesprawność systemu wentylacyjnego domu?

Wentylacja pozwala oddychać świeżym powietrzem przez cały rok, zapewniając komfort przebywania we własnym domu. Wszystko pod warunkiem, że jest w pełni sprawna. Jakie sygnały świadczą o nieprawidłowej wentylacji w mieszkaniu?

Pleśń i grzyb na ścianie

Najbardziej widoczną oznaką źle działającej wentylacji są wykwity pleśni i grzybów na ścianach. Najpierw pojawiają się w narożnikach, które są najczęściej ukryte za meblami, więc początkowo ich nie widać, ale z czasem rozprzestrzeniają się dalej. Pleśń i grzyby nie tylko pogarszają estetykę wnętrza – niszczą również ściany i są niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików i astmatyków, a także osób starszych i małych dzieci.

Zaparowane szyby

Innym dostrzegalnym gołym okiem objawem niesprawnej wentylacji jest pojawienie się kropel na szybach. Para wodna skrapla się w wyniku nagromadzenia wilgoci w powietrzu, która nie może znaleźć ujścia. To normalne zjawisko podczas dużych mrozów, gdy różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną jest bardzo duża. Jeśli jednak para pojawia się na szybach także w innych okresach roku, może to świadczyć o problemach z wentylacją.

Wszechobecne zapachy

Nie wszystkie objawy niesprawnej wentylacji są jednak dobrze widoczne. Wadliwość systemu wentylacyjnego może objawiać się także uciążliwymi zapachami w powietrzu. We właściwie wentylowanym domu aromaty powstające podczas gotowania nie powinny być wyczuwalne poza kuchnią. Jeśli przedostają się do sąsiednich pomieszczeń, warto sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo.

Jak poprawić źle działającą wentylację?

W przypadku zaobserwowania jednego lub kilku powyższych objawów pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie kanału i kratki wentylacyjnej. Do poprawy wentylacji grawitacyjnej przydadzą się nawiewniki montowane w oknach lub ścianie, a także wentylatory wyciągowe. Wyższe ciśnienie w kanałach wentylacyjnych można osiągnąć za pomocą nasad kominowych, jednak działają one tylko wtedy, gdy wieje wiatr. W skrajnych przypadkach konieczna może być wymiana niesprawnego systemu wentylacji naturalnej na mechaniczny – najlepiej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Pracuje ona wydajnie – niezależnie od warunków atmosferycznych – przez cały rok, zapewnia kontrolę nad wymianą powietrza, a dodatkowo pozwala zauważalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie.