Pompa ciepła powietrzna a gruntowa – porównanie

Pompa ciepła powietrzna a gruntowa – porównanie

Wybór sposobu ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja, która rzutuje na dalsze użytkowanie budynku. Do dyspozycji jest bardzo dużo systemów – od tradycyjnych kotłów na węgiel czy drewno, przez modele na ekogroszek, po piece gazowe, kończąc na odnawialnych źródłach ciepła. Te ostatnie są obecnie bardzo popularne, a mamy tutaj na myśli nic innego jak pompy ciepła.

W wielkim skrócie, urządzenie to samo w sobie nie produkuje ciepła. Pobiera je z otoczenia – wody, gruntu lub powietrza. Do jej działania nie jest potrzebne zatem paliwo, co przekłada się na brak procesu spalania oraz odpadów w formie dymu czy popiołu. Pompa ciepła przetwarza pobraną energię i dostarcza ją do budynku, gdzie służy do jego ogrzania czy na przykład podgrzania wody. Oprócz tego montowane przez nas pompy ciepła w Katowicach są bezawaryjnymi urządzeniami wysokiej jakości, pochodzącymi od sprawdzonych producentów.

Wyróżnia się pompy ciepła:

  • powietrzne,
  • gruntowe,
  • wodne.

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane rozwiązania to pompy ciepła powietrzne i pompy ciepła gruntowe. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna pobiera ciepło z powietrza, dlatego też funkcjonuje w bardzo zmiennych warunkach. Co to oznacza? Temperatura na zewnątrz może wiosna czy jesienią wynosić 15 stopni, natomiast zimą spaść grubo poniżej zera. Urządzenie to musi się zatem stale dostosowywać do zmieniających się warunków atmosferycznych. Największe zapotrzebowanie na ciepło występuje właśnie zima, a wtedy jest je najtrudniej pozyskać. Jak się jednak okazuje, pompy te mimo wszystko dominują, jeśli chodzi o sprzedaż. Technologia nie stoi w miejscu, a obecnie dostępne rozwiązania powoli eliminują problemy związane z wahaniem temperatur.

Pompa ciepła gruntowa

Pompa ciepła gruntowa czerpie ciepło ze źródła dolnego, które jest stabilniejsze. Temperatura gruntu w ciągu roku nie waha się aż tak, jak ma to miejsce w przypadku powietrza. To zaledwie kilka stopni różnicy, w zależności od tego, jak głęboko została umieszczona instalacja. Co ważne, nawet podczas srogiej zimy temperatura gruntu jest stała.

Którą pompę ciepła wybrać?

Chociaż pompa ciepła powietrzna owiana jest złą sławą, to ma wiele zalet. Tego typu pompy ciepła w Katowicach możemy praktycznie zamontować na każdej działce – niezależnie od jej wielkości czy warunków gruntowych. Oprócz tego warto wspomnieć, że podczas jej instalacji, nie ingerujemy w podłoże, czyli wypielęgnowane trawniki czy rabatki z kwiatami. Pompa ciepła powietrzna jest tańsza, co również działa na jej korzyść. Odpada bowiem koszt prac ziemnych, czyli około kilkunastu tysięcy. Jedyną wadą jest tak naprawdę niestabilność źródła, co odbija się na sprawności i mocy urządzenia. Natomiast jeśli chodzi o korzyści pompy ciepła gruntowej, klienci otrzymują stateczne urządzenie. Chociaż koszty przygotowania posesji i montażu są wyższe, a ponadto następuje ingerencja w działkę – często warto wybrać to rozwiązanie. Odpowiedź jednak na pytanie nie jest jednoznaczna. Dobór pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez specjalistów, którzy zaproponują najlepsze urządzenia.