Pompa ciepła z rekuperatorem, czyli duet idealny

Pompa ciepła z rekuperatorem, czyli duet idealny

Troska o środowisko naturalne w połączeniu z chęcią oszczędności sprawia, że budownictwo energooszczędne oraz pasywne przestało być już fanaberią, a stało się dominującym trendem na rynku budowlanym. Sposobów na uzyskanie wydajnego, niezawodnego oraz korzystnego ekonomicznie systemu grzewczego jest sporo, jednak na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się układ łączący w sobie możliwości pompy ciepła oraz rekuperacji. Tłumaczymy, dlaczego jest to duet idealny.

Za co odpowiada pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pozwala na wykorzystanie naturalnych zasobów energii odnawialnej. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to ogromne ilości ciepła są „uwięzione” w gruncie, wodach podziemnych oraz powierzchniowych, a nawet w powietrzu atmosferycznym. Jak to dokładnie działa? Wytłumaczymy na przykładzie gruntowej pompy ciepła.

Urządzenie jest wyposażone w tzw. wymiennik gruntowy, czyli rodzaj specjalnych przewodów, które są zlokalizowane pod powierzchnią gruntów (w tym wypadku korzystamy z ciepła generowanego przez promienie słoneczne) lub w wywierconych do tego celu odwiertach (takie rozwiązanie jest skuteczniejsze, bardziej stabilne i sprawdzi się nawet w przypadku małych działek, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca).

We wspomnianej instalacji znajduje się czynnik roboczy, który pobiera ciepło znajdujące się w gruncie. Tak ogrzana ciekła mieszanka trafia do parownika, gdzie oddaje zgromadzoną energię – jest ona następnie wykorzystywana do ogrzewania domu lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła są doskonałym wyborem, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, ponieważ urządzenie jest w stanie wyprodukować tanią i ekologiczną energię cieplną, która przy dobrym zaprojektowaniu oraz wykonaniu poszczególnych systemów powinna w zupełności wystarczyć przez cały rok, nawet w sezonie grzewczym.

Jaka jest rola rekuperacji?

Przemyślany system ogrzewania oraz dobra izolacja termiczna nie wystarczą, aby właściciele domów nie borykali się z problemem ucieczki ciepła. Winowajcą jest oczywiście wentylacja grawitacyjna, która zgodnie z szacunkami może odpowiadać za nawet 50% wszystkich strat energii cieplnej w danej inwestycji. Wytworzone w domu ciepło jest po prostu usuwane wraz ze zużytym powietrzem i bezpowrotnie przepada, narażając nas na większe rachunki za ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zwana również rekuperacją, jest systemem, który rozwiązuje ten problem. Wspomniany rodzaj wentylacji spełnia kilka zadań – podstawowym jest oczywiście dbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza, jednak tym, co naprawdę ją wyróżnia, jest możliwość odzysku energii. Centralna część instalacji, czyli wymiennik ciepła, odpowiada za pobieranie energii z powietrza wywiewanego z domu, a następnie przekazuje ją świeżemu powietrzu nawiewanemu. W ten prosty sposób można odzyskać nawet 90% energii cieplnej, co przekłada się oczywiście na zauważalnie niższe koszty ogrzewania – oszczędności mogą wynieść nawet 30%.

Na tym plusy korzystania z rekuperacji się jednak nie kończą, ponieważ wentylacja dba też o usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza, które trafia do wnętrza naszego domu. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnym budownictwie, ponieważ stosowane w nim produkty, np. stolarka, charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Bez właściwej wentylacji można więc szybko doprowadzić do zawilgocenia budynku, co stanowi doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Co zyskujemy łącząc pompę ciepła oraz rekuperację?

Główną zaletą systemu hybrydowego, który łączy w sobie możliwości pompy ciepła oraz rekuperacji, jest wysoki komfort termiczny domowników. Pompa dba o generowanie taniej energii, z kolei wentylacja mechaniczna skutecznie zapobiega ucieczce wyprodukowanego w domu ciepła. Niskie zużycie energii cieplnej przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie, jednak nie jest to jedyna oszczędność, na jaką możemy liczyć.

Rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne obiektu, dzięki czemu już na etapie planowania inwestycji możemy zdecydować się na nieco słabszą pompę, krótsze dolne źródło ciepła, mniejszą ilość grzejników czy też ograniczoną liczbę pętli grzewczych.

Nie można zapomnieć też o dobrym samopoczuciu mieszkańców, które wynika ze stałego dopływu świeżego powietrza. Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, może działać bez zarzutu przez cały rok (jej wydajność nie jest bowiem uzależniona od panujących warunków atmosferycznych), umożliwiając sprawną i regularną wymianę powietrza nawet w sezonie zimowym i bez konieczności uchylania okien. Systemy filtrów mogą też usuwać większość zanieczyszczeń – od kurzu i owadów, przez pyły zawieszone, aż po niebezpieczne bakterie i alergeny.