Domek z trawy

Pompy ciepła gruntowe

W firmie WASO KLIM do każdego klienta podchodzi się indywidualnie i oferuje fachową pomoc przy wyborze pompy ciepła. Jedną z naszych propozycji, które znajdują się w naszej ofercie, są gruntowe pompy ciepła. Pozwalają one na wykorzystanie ogromnych zasobów cieplnych ziemi i ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.
W naszym klimacie gruntowe pompy ciepła mogą zapewnić niższe koszty ogrzewania, niż pompy powietrzne – temperatura gruntu jest dużo bardziej stabilna, niż temperatura powietrza. Dzięki temu gruntowa pompa ciepła nie ma potrzeby pracy w szerokim zakresie temperatury, co przekłada się na cenę jej podzespołów, a więc i koszty końcowe samego produktu. Duży wpływ na efektywne działanie takiej pompy ma prawidłowo zaprojektowany i wykonany wymiennik gruntowy. Koszt takiej inwestycji jest wprost proporcjonalny do mocy cieplnej instalacji – im mniejsza moc, tym tańsza instalacja. Pompy ciepła mają jednak zdecydowanie niższe koszty eksploatacji niż jakiekolwiek inne źródła ciepła, przez co są wyjątkowo opłacalne. Coraz więcej klientów WASO KLIM decyduje się na to rozwiązanie ze względu na fakt szybkiego zwrotu inwestycji.

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Aby odebrać ciepło z gruntu, niezbędny jest wymiennik gruntowy. To umieszczona w ziemi rura tworząca pętlę, w środku której krąży ciecz potocznie zwana solanką. Pętla ta przechodzi przez parownik pompy ciepła, gdzie temperatura cieczy zostaje obniżona i staje się niższa niż temperatura gruntu. Płynąc dalej rurą w ziemi ciecz ponownie i stopniowo się ogrzewa, a końcowo znowu trafia do parownika, gdzie oddaje ciepło. Właśnie w ten sposób pośredniczy w jego wymianie między gruntem a parownikiem pompy.

Rodzinka