Klimatyzator Waso

Dobór klimatyzatora – jak wybrać odpowiedni system?

Dobór klimatyzatora jest kluczowym elementem planowania montażu systemu w każdym pomieszczeniu i budynku – domu, biurze, serwerowni czy też obiekcie. To właśnie dzięki temu mogą mieć Państwo pewność, że zainstalowane jednostki będą służyć niezawodnie przez wiele lat, ryzyko ich awarii zostanie zminimalizowane oraz unikną Państwo zbyt wysokich rachunków za energię. Co ważne, należy pamiętać, że cena klimatyzatora uzależniona jest między innymi od jego wydajności, jednak czasami droższy system okazuje się być nieodpowiedni w konkretnym budynku. Właśnie dlatego tak istotny jest dobór klimatyzatora do specyfiki obiektu i potrzeb jego właściciela. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka wskazówek, dzięki którym wybór właściwego systemu nie będzie stanowić żadnego problemu.

Klimatyzatory o mniejszych i dużych wydajnościach

Na rynku można znaleźć klimatyzatory o mniejszych wydajnościach, które dedykowane są w szczególności pomieszczeniom o małej powierzchni. Tego typu rozwiązania charakteryzują się niskimi kosztami utrzymania i samego zakupu. Jednak nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie w każdym budynku i wnętrzu – zbyt słaby klimatyzator może powodować nie tylko obniżenie komfortu systemu i przebywania w pomieszczeniach, ale także naraża Państwa na znaczny wzrost miesięcznych kosztów utrzymania. Z kolei klimatyzatory o dużych wydajnościach sprawdzają się znakomicie w przypadku większych powierzchni, które z łatwością stale ochładzają. Zamontowanie ich w zbyt małych pomieszczeniach może negatywnie wpływać na ich pracę – powietrze nie będzie równomiernie rozprowadzane, a co za tym idzie, mogą wystąpić zbyt wysokie różnice temperatur.

Dobór klimatyzatora
działająca klimatyzacja w domu

Co należy wziąć pod uwagę w trakcie dobierania klimatyzatora?

Przed przystąpieniem do montażu klimatyzatora należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych czynników, wpływających na wybór konkretnego systemu. Dobór jednostki i przeprowadzenie niezbędnych wyliczeń nie powinny sprawić problemu doświadczonym monterom. Jakie kwestie są najważniejsze w trakcie planowania instalacji klimatyzacji? Przede wszystkim wybór konkretnego rozwiązania musi być uzależniony od specyfiki systemu grzewczego i izolacji termicznej budynku. Nie bez znaczenia jest także ilość i typ pomieszczeń, w których ma zostać zainstalowana klimatyzacja, a także ich rozmiar. Dobór jednostki o prawidłowej mocy grzewczej powinien uwzględniać również liczbę okien w budynku, ich termoizolację oraz kierunek geograficzny. Wykorzystanie wszystkich informacji na temat obiektu umożliwia dobranie klimatyzatora, który zapewni niezawodne chłodzenie przestrzeni na wiele lat.