Właściwy dobór rekuperatora pozwala zapewnić efektywną wymianę powietrza w budynku. Najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia, jest powierzchnia budynku. Na jej podstawie można wybrać wielkość rekuperatora, która przekłada się na wskaźnik wymiany powietrza. By ją właściwie określić, oprócz powierzchni budynku trzeba znać także wymagane parametry dla minimalnego i maksymalnego strumienia powietrza. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych wartość ta powinna wynosić 30 m3/h na jedną osobę, w łazienkach 50 m3/h, a w kuchniach z oknem i kuchenką gazową 70 m3/h.

 

Rodzaj wymiennika ciepła

Przy doborze rekuperatora należy również zwrócić uwagę na rodzaj wymiennika ciepła. Najlepsze, ale i najdroższe są wymienniki przeciwprądowe, które charakteryzują się współczynnikiem odzysku ciepła do 96%. Niewiele słabsze są podwójne krzyżowe wymienniki ciepła, które uzyskują wynik w okolicach 90%. Rozwiązaniem ekonomicznym, jednak nadal o bardzo dobrych osiągach, są krzyżowe wymienniki ciepła, które zapewniają odzysk ciepła na poziomie ponad 70%.

 

Inne kryteria

Wybierając rekuperator, warto sprawdzić, czy ma wbudowany bypass odzysku ciepła, dzięki któremu rekuperacja nie będzie niepotrzebnie dogrzewać nas latem, a także jakim rodzajem rozmrażania się charakteryzuje: z wykorzystaniem nagrzewnicy wstępnej wbudowanej czy poprzez wyłączenie nawiewu lub recyrkulację. Należy też zainteresować się klasą energetyczną rekuperatora, która musi być określana dla każdego urządzenia poniżej 1000 m3/h. Można też upewnić się, czy rekuperator na pewno zmieści się w miejscu, gdzie ma być zamontowany, jak też czy jego waga nie jest zbyt wysoka.