Komfort cieplny – czym jest i jak go zapewnić?
Zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego to jedno z głównych zadań systemów chłodnictwa i grzewczych. Czym jest wspomniany komfort? To nic innego, jak stan równowagi, w którym osoby przebywające w pomieszczeniu odczuwają optymalną temperaturę, czyli nie jest im ani za zimno, ani za gorąco. Co istotne, zapewnienie właściwych warunków ma wpływ nie tylko na samopoczucie człowieka, ale także jego prawidłowe i komfortowe funkcjonowanie. Należy pamiętać, że wbrew pozorom ocena odpowiedniej temperatury nie należy do najprostszych zadań. Wyliczenie jej wysokości jest uzależnione między innymi od takich czynników jak pora roku, płeć czy nawet wiek mieszkańców. Na szczęście z pomocą przychodzą wskaźniki PPD i PMW, które umożliwiają zapewnienie komfortu cieplnego.
Komfort cieplny a wskaźniki PPD i skala PMV
Komfort cieplny jest obliczany za pomocą wskaźników PPD (Predicted Percentage Dissatisfied), czyli potencjalnego odsetka osób niezadowolonych z panujących w danym pomieszczeniu lub budynku warunków, i PMV (Predicted Mean Vote), który jest stosowany głównie w przypadku systemów klimatyzacji. Wskaźnik ten umożliwia ocenienie wrażeń cieplnych. Jego obliczenie polega na zebraniu odpowiednio licznej grupy ludzi, którzy na podstawie 7-stopniowej skali określają, czy panująca temperatura jest odpowiednia. Skala PMV prezentuje się następująco:
-3 – zimno,
-2 – chłodno,
-1 – dość chłodno,
0 – obojętnie,
1 – dość ciepło,
2 – ciepło,
3- gorąco.
Komfort cieplny pomieszczenia uznaje się za zapewniony, jeśli wskaźnik PMV oscyluje w granicach od -0,5 do 0,5, a PPD jest mniejszy niż 10%. Oznacza to, że średnia ocena warunków cieplnych mieści się w zakresie pomiędzy dość chłodno, a dość ciepło i jest zbliżona do stopnia obojętnego, a odsetek osób, które są niezadowolone z warunków panujących w pomieszczeniu, jest nie większy niż 10%.
Jak uzyskać komfort cieplny?
Jak zostało wspomniane wcześniej, optymalne warunki w pomieszczeniu, a tym samym uzyskanie komfortu cieplnego jest uwarunkowane przede wszystkim porami roku. W zależności od trwającego sezonu optymalna odczuwalna temperatura może wahać się pomiędzy 24 a 28 stopniami latem, podczas gdy zimą jest to od 20 do 23 stopni. Obecnie zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego nie sprawia żadnego problemu – wystarczą odpowiednie systemy klimatyzacji lub wentylacji w połączeniu z właściwym ogrzewaniem. Nowoczesne jednostki umożliwiają dowolną i bezproblemową regulację temperatury, gwarantując odpowiednie warunki cieplne dla większości osób przebywających w pomieszczeniu.