Wadliwie działająca wentylacja jest szkodliwa zarówno dla ludzi, jak i budynków. Istnieje co najmniej kilka objawów świadczących o niewłaściwej pracy systemu wentylacyjnego: jedne są widoczne gołym okiem (lub wyczuwalne nosem), a inne nie.
Do tej pierwszej grupy zaliczyć można przykry zapach. Jeśli w domu czuć unoszącą się w powietrzu stęchliznę, aromaty powstające podczas gotowania dostają się do innych pomieszczeń, a w przypadku budynków wielorodzinnych dym papierosowy jest wyczuwalny w całym budynku, są to wyraźne znaki świadczące o niewłaściwej pracy wentylacji. Kolejnym widocznym objawem tego stanu rzeczy jest skraplanie się pary wodnej na szybach. Jego przyczyną jest nagromadzenie się wilgoci w powietrzu, która musi znaleźć swoje ujście. Krople wody na wewnętrznej stronie szyby są zwyczajną sytuacją jedynie w przypadku największych mrozów. Jeśli są widoczne przez cały rok, warto sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nieodpowiednia wentylacja objawia się także pod postacią pleśni i grzybów na ścianach. Początkowo pojawiają się w narożnikach ścian, za meblami, przez co są trudno widoczne, ale jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, rozprzestrzenią się również w innych miejscach.
Do niewidocznych na pierwszy rzut oka objawów nieprawidłowej wentylacji zaliczyć można nagłe podmuchy zimnego powietrza. Ich przyczyną jest ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych. W żadnym wypadku nie wolno zaklejać lub zatykać takich kratek – należy skontaktować się z fachowcem. O złym działaniu wentylacji może również świadczyć pogorszenie się samopoczucia: pojawiają się senność i bóle głowy, a czasami także podrażnienie błony śluzowej nosa oraz zaczerwienienie oczu.