Nowoczesne urządzenia często są wyposażone w różne systemy sterowania. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów, które w zależności od zaawansowania technicznego mogą być kontrolowane na jeden lub więcej sposobów.

 

Sterowanie manualne

Najprostszy rodzaj sterowania, polegający na kontroli pracy klimatyzatora za pomocą przycisków umieszczonych na jego obudowie lub panelu zamontowanym na ścianie. W zależności od liczby funkcji urządzenie wyposażone jest w mniej lub więcej przycisków i pokręteł umożliwiających ustawianie pożądanych parametrów klimatyzacji. Niektóre urządzenia wyposażone są również w zegar, dzięki czemu mogą samodzielnie włączać się lub wyłączać o określonej porze doby.

 

Sterowanie elektroniczne

Sterowanie elektroniczne, czyli za pomocą pilota, jest na pewno wygodniejsze niż manualne – nie trzeba wstawać z fotela czy łóżka. Przy pomocy pilota możliwe jest ustawienie temperatury, zegara czy szybkości klimatyzacji. Sterowanie elektroniczne pozwala na dokładniejsze kontrolowanie pracy klimatyzatora, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

 

Sterowanie za pomocą telefonu, tabletu, komputera

Dawniej nowoczesnym sposobem sterowania klimatyzatorem była możliwość kontrolowania go za pomocą telefonu. Dzięki przystawce na telefon możliwe było „zadzwonienie do klimatyzatora” i uruchomienie urządzenia przed powrotem do domu. Obecnie do sterowania klimatyzacją na odległość wykorzystuje się aplikacje na telefony komórkowe i tablety, które pozwalają ustawić zadane parametry pracy. Wielu producentów udostępnia także odpowiednie aplikacje na swoich stronach internetowych.