Powietrzna pompa ciepła – kiedy warto ją mieć i gdzie zamontować?

Powietrzna pompa ciepła – kiedy warto ją mieć i gdzie zamontować?

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła. Pompa ciepła gruntowa czerpie energię cieplną z gruntu pod budynkiem mieszkalnym i może być montowana poziomo oraz pionowo. Powietrzna pompa ciepła jest wariacją tego systemu i mimo, iż zasada działania wydaje się podobna, to jest jednak pojawia się sporo różnic. Źródłem dolnym jest w tym wypadku powietrze, a górnym – budynek mieszkalny. W przeciwieństwie do systemu gruntowego, ten charakteryzuje się zdecydowanie niższą ceną oraz krótkim montażem, który nie powinien przekroczyć kilku dni.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie pobierania energii cieplnej z chłodnego źródła, w tym wypadku z powietrza, i przekazywania jej do wnętrza budynku. Im niższa temperatura powietrza, tym działanie pompy staje się coraz mniej efektywne, lecz w dalszym ciągu przewyższa wydajnością inne systemy ogrzewania. Nawet temperatura minusowa zawiera w sobie bardzo dużo ciepła, w końcu jest zdecydowanie wyższa niż zero absolutne, kiedy zamiera ruch wszelkich cząstek. Z tego względu powietrzna pompa ciepła w dalszym ciągu dobrze wykonuje swoją pracę, lecz nieco mniej wydajnie podczas najchłodniejszych dni w roku, których jest w Polsce stosunkowo niewiele. Wówczas mogą włączyć się także specjalne grzałki, które wspomagają ogrzewanie. Pompy powietrzne w stosunku do gruntowych mają jedną, choć bardzo dużą zaletę – są znacznie tańsze. Koszt montażu w średniej wielkości domu o typowych stratach cieplnych w nowym budownictwie, szacuje się na około 20 000 złotych. To nawet trzykrotnie mniej niż w przypadku pomp gruntowych, które do działania potrzebują kolektorów, montowanych w gruncie. Ich długość może sięgać nawet 100 metrów! Często nie kończy się na jednym. Powietrzna pompa ciepła do działania potrzebuje jedynie powietrza.

Inne zalety pompy ciepła

W stosunku do ogrzewania innymi sposobami, np. gazem czy olejem, pompa ciepła wpływa dobroczynnie na zdrowie. Jest naturalna, a jej użytkowanie nie odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu. To bardzo istotne w szczególności dla wielodzietnych rodzin. Plusy stosowanie pompy powietrznej wychodzą jednak zdecydowanie dalej. Większość modeli może skutecznie chłodzić pomieszczenia latem, a także ogrzewać bieżącą wodę. Oznacza to, iż dom wyposażony w niedrogi system powietrznej pompy ciepła jest samowystarczalny w kwestii ogrzewania wody oraz powietrza, a także chłodzenia zimą. Podczas inwestycji warto przeprowadzić audyt cieplny i skorzystać z wiedzy fachowców, którzy wyliczą straty cieplne oraz wymaganą moc urządzenia.