Klimatyzacja staje się coraz powszechniejsza – spotykamy ją nie tylko w obiektach biurowych i handlowych, ale coraz częściej również w budynkach mieszkalnych. Powodem jest przystępna cena systemów klimatyzacyjnych oraz oczywiście zapewniany przez nie komfort termiczny. Wybór odpowiedniej jednostki nie jest jednak tak łatwy, jak mogłoby się to wydawać. Decydując się na zakup staniemy przed wyborem klimatyzacji typu split lub multisplit. W niniejszym wpisie tłumaczymy, czym się od siebie różnią.
Charakterystyka klimatyzacji typu split
Klimatyzacja typu split jest rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością – taki układ można spotkać zarówno w domach i mieszkaniach, jak też w niewielkich przestrzeniach biurowych. System składa się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej, która jest montowana na ścianie w danym obiekcie, oraz zewnętrznej, mocowanej zazwyczaj na elewacji budynku, ale również jego dachu, balkonie czy też specjalnie przygotowanej do tego celu konstrukcji na gruncie.
Przy montażu klimatyzacji zewnętrznej należy wybrać takie miejsce, które zapewni urządzeniu optymalną pracę (ochrona przed działaniem promieni słonecznych, wiatru i opadów atmosferycznych) oraz ułatwi przyszłe prace serwisowe.
Jednostka wewnętrzna składa się z parownika, filtra usuwającego zanieczyszczenia, wentylatora nadmuchowego, który wtłacza do pomieszczeń schłodzone (lub ogrzane) powietrze, oraz układu sterującego (to on odpowiada za utrzymanie i kontrolowanie pożądanych parametrów pracy całego systemu). Z kolei w jednostce zewnętrznej znajdziemy centralny agregat z pompą, skraplacz i wentylator. Oba wymienione urządzenia są ze sobą połączone za pomocą miedzianych rur, które odpowiadają za transport czynnika chłodniczego.
System typu split cechuje się dużą wydajnością oraz cichą pracą, umożliwiając nie tylko ochładzanie, ale także ogrzewanie. Ten rodzaj klimatyzacji ma jednak jedno duże ograniczenie – swoim zasięgiem działania obejmuje tylko jedno pomieszczenie.
Czym jest klimatyzacja typu multi split?
Multisplit to typ klimatyzacji, który jest polecany do obiektów o większej kubaturze, takich jak np. centra handlowe, hotele czy urzędy, jednak z powodzeniem można go wykorzystać również w budynkach mieszkalnych. Główną różnicą pomiędzy tym systemem, a opisywanym wcześniej klimatyzatorem typu split jest fakt, że nadaje się on do efektywnego chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie.
Multi split składa się z jednej jednostki zewnętrznej (jej umiejscowienie oraz sposób działania jest taki sam, jak w przypadku klimatyzatora split) oraz kilku jednostek wewnętrznych (zazwyczaj od 2 do nawet 9 urządzeń – w zależności od potrzeb użytkowników oraz charakterystyki danego budynku). System oferuje nie tylko wyższą wydajność chłodzenia i ogrzewania, ale pozwala też na większą wygodę użytkowania, ponieważ każda z jednostek wewnętrznych może być dowolnie konfigurowana.
Jeżeli zależy nam na regulowaniu temperatury w dużych obiektach, to zakup klimatyzacji multi split będzie o wiele bardziej opłacalny niż montaż kilku zestawów typu split. Należy jednak pamiętać, że założenie tak skomplikowanej instalacji wymaga dokładnego rozplanowania – decyzję o jej nabyciu najlepiej podjąć w czasie prac projektowych lub budowlanych, ponieważ późniejsze zamontowanie będzie wiązało się z dość inwazyjnymi robotami instalacyjnymi.
Co wybrać – split czy multisplit?
Ostateczny wybór typu klimatyzacji powinien wynikać z analizy wielu czynników, takich jak założony budżet, aktualne i przyszłe potrzeby mieszkańców czy też charakterystyka danego obiektu i jego poszczególnych pomieszczeń. Najprościej skupić się jednak na swoich oczekiwaniach – jeśli poszukujemy instalacji, która zadba o temperaturę tylko w jednym pomieszczeniu, to najlepszym rozwiązaniem będzie system typu split. W przypadku, kiedy nasze wymagania są większe i jedna jednostka wewnętrzna okaże się niewystarczająca, powinniśmy zdecydować się na multisplit.