Tanie grzanie wody? Rozwiązaniem pompa ciepła do c.w.u.

Tanie grzanie wody? Rozwiązaniem pompa ciepła do c.w.u.

Ogrzewanie domu kotłem na paliwo stałe lub płynne pozwala jednocześnie na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. O ile w chłodniejszej porze roku jest to rozwiązanie bardzo wygodne, tak latem codzienne rozpalanie i czyszczenie kotła tylko po to, by mieć ciepłą wodę, jest bardzo uciążliwe. Przygotowanie wody za pomocą grzałki elektrycznej jest z kolei bardzo kosztowne. Z tego powodu wiele osób szuka innego sposobu podgrzewania wody użytkowej. W ostatnich latach coraz częściej stosowaną metodą stała się pompa ciepła do c.w.u.

Czym jest pompa ciepła do c.w.u.?

Pompa ciepła do c.w.u., podobnie jak inne pompy ciepła, jest urządzeniem pobierającym energię z otoczenia. W tym przypadku jest nią energia pochodząca z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego. Pompa ciepła do c.w.u. jest urządzeniem o znacznie mniejszej mocy (1-2 kW) niż typowe pompy ciepła używane do ogrzewania budynku, a zatem jest od nich o wiele tańsza. Wyposażona jest zazwyczaj w zasobnik wody o pojemności kilkuset litrów. Pompa ciepła do c.w.u może zostać zamontowana zarówno w już istniejącym, jak i nowo budowanym domu, stanowiąc samodzielny lub dodatkowy system przygotowania wody użytkowej. Jej montaż przebiega szybko i bezproblemowo, a samo urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i cichą pracą.

Zalety ogrzewania c.w.u. za pomocą pompy ciepła

Najważniejszą zaletą ogrzewania c.w.u. za pomocą pompy ciepła jest zdecydowanie wygoda. Po ustawieniu żądanej temperatury pompa ciepła jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym. Nie wymaga stosowania żadnego paliwa, dzięki czemu jest rozwiązaniem ekologicznym; nie trzeba jej także czyścić. Kolejną ważną zaletą pompy ciepła do c.w.u. jest koszt ogrzewania wody użytkowej, który jest bardzo niski. Ocenia się, że 1 kWh energii to koszt 0,17-0,20 zł, a więc znacznie mniej niż przy zastosowaniu gazu płynnego, a tym bardziej grzałki elektrycznej. W porównaniu z instalacją fotowoltaiczną, która również staje się coraz popularniejszym sposobem na podgrzewanie wody użytkowej, pompa ciepła do c.w.u jest sporo tańsza (kilka kontra kilkanaście tysięcy złotych), pracuje niezależnie od nasłonecznienia i nie wymaga ochrony przed przegrzewaniem. Można ją zamontować z tyłu domu, a nie na dachu. Wartym rozważenia pomysłem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów pracy pompy ciepła.