W jaki sposób można sterować klimatyzacją?

W jaki sposób można sterować klimatyzacją?

W ostatnich latach nastąpił duży postęp w dziedzinie systemów sterowania. Nie ominął on branży klimatyzacyjnej. Wręcz przeciwnie, producenci oferują coraz precyzyjniejsze, bardziej komfortowe i łatwiejsze w obsłudze sposoby sterowania urządzeniami klimatyzacyjnymi. Jakie są sposoby na kontrolowanie pracy klimatyzacji?

Sterownik ścienny

Najprostszym sposobem sterowania pracą klimatyzacji jest sterownik ścienny. Jak mówi sama jego nazwa, montowany jest na ścianie, przeważnie w pobliżu klimatyzatora. Może to być zarówno sterownik lokalny, pozwalający na kontrolę klimatyzacji w jednym pomieszczeniu, jak i sterownik centralny, zapewniający możliwość obsługi całego systemu jednocześnie. Sterowniki spotykane są nie tylko w domach czy budynkach biurowych, ale także na przykład w hotelach, aby goście mogli kontrolować pracę klimatyzacji ściennej znajdującej się w pokoju. Wyposażone są w ekran, na którym można odczytać temperaturę powietrza oraz inne parametry. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego.

Pilot zdalnego sterowania

Wygodniejszym rozwiązaniem, pozwalającym kontrolować pracę klimatyzacji bez ruszania się z fotela, jest pilot zdalnego sterowania. Większość pilotów pozwala sterować klimatyzacją na odległość do kilku metrów. Pilot dostarczany jest zazwyczaj w zestawie z klimatyzatorem, ale w razie potrzeby można go dokupić oddzielnie. Może współpracować bezpośrednio z klimatyzatorem lub sterownikiem ściennym. Podobnie jak sterownik ścienny wyposażony jest w ekran oraz szereg przycisków.

Aplikacja na telefon

Od pewnego czasu pilot nie jest już najbardziej komfortowym sposobem sterowania klimatyzacją. Większość nowoczesnych klimatyzatorów wyposażonych jest bowiem w moduł Wi-Fi, a jeśli nie, można dokupić go oddzielnie i podłączyć do urządzenia. Pozwala on na kontrolę pracy klimatyzacji za pomocą aplikacji na telefonie lub innym urządzeniu z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Otwiera to przed użytkownikami wiele nowych możliwości. Na przykład przed powrotem do domu z pracy można uruchomić program na telefonie i zdalnie włączyć klimatyzator, dzięki czemu po dotarciu do mieszkania w jego wnętrzu będzie panował przyjemny chłód. Za pomocą oprogramowania można też zaprogramować tygodniową pracę klimatyzatora, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o jego każdorazowym włączaniu i wyłączaniu. Aplikacja pokaże także, ile energii zużywa urządzenie, co umożliwi bieżące monitorowanie wydatków.