Każdy dom oraz mieszkanie wymagają odpowiedniej wentylacji. Wymiana zużytego, nadmiernie zawilgoconego powietrza jest fundamentalna i tym samym wymagana przez prawo budowlane PN-83/B-03430. W ogólnym stosowaniu występują dwa, główne systemy wentylacji. Wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna pełnią te same funkcje i dają podobne efekty, jednak w zupełnie inny sposób. Zapewniają stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku, a także usuwają powietrze zanieczyszczone, zapewniając komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańcom.
Wentylacja grawitacyjna
Ten system jest spotykany najczęściej, jest bowiem najtańszy w zaprojektowaniu i najłatwiejszy w montażu. Z jego uroków korzystają zarówno nowoczesne budynki w określonych przypadkach, jak i stare budowle wzniesione wiele lat temu. Niektóre kraje jednak odchodzą od jego stosowania. Zasada działania jest prosta. Ogrzane powietrze w pomieszczeniu jest lżejsze i unosi się do góry, wewnątrz panuje także zdecydowanie większe ciśnienie niż na zewnątrz. Wewnątrz komina tworzy się cug, który ma za zadanie wypchnąć zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Monterzy muszą zadbać o stworzenie właściwego obiegu i zastosowanie jedynie pionowych elementów konstrukcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem komina o właściwej długości, który pozwoli na wywołanie cugu o dużej mocy.
Wentylacja mechaniczna
W systemie wentylacji mechanicznej zastosowanie znajdują głównie wentylatory. Przeważnie niewielkie i ciche modele nie przeszkadzają podczas użytkowania i tworzą jedynie charakterystyczny, nienarzucający się szum. Działanie, mimo podobieństw do systemu grawitacyjnego, polega na zupełnie innej zasadzie. Zużyte powietrze jest siłą wysysane na zewnątrz budynku, a praca jest ciągła i niezakłócona. System umożliwia także tryb aktywnego oczyszczania, który przydaje się w szczególności w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Długie gotowanie i mocne zapachy mogą zostać szybko wypchnięte na zewnątrz budynku, to samo może się stać z dużą wilgocią podczas kąpieli czy prysznica. Dzięki zastosowaniu wentylatorów powietrze nie musi mieć swobodnego przepływu i tym samym znajdziemy na nich filtry, które umożliwiają oczyszczanie powietrza nawiewanego do środka.
Wady i zalety obu systemów
Największą wadą wentylacji grawitacyjnej jest jej bardzo niewydajne działanie oraz podatność na warunki atmosferyczne. Zbyt mała różnica między temperaturą powietrza na zewnątrz, a wewnątrz budynku skutkuje brakiem możliwości stworzenia cugu w kominie, czyli niewielkiego podciśnienia, które ma za zadanie wyssać powietrze ze środka budynku. Różnica temperatur powinna wynosić 10 stopni, wtedy system działa najsprawniej. Tym samym, największą efektywność osiąga jedynie zimą. Wiosną, latem oraz jesienią nie działa praktycznie wcale lub daje efekty gorsze niż jego zupełny brak. W niektórych okolicznościach potrafi bowiem zasysać powietrze z zewnątrz i wtłaczać je do budynku, skutecznie obniżając temperaturę. Do podwyższenia skuteczności wentylowania wymagane jest także uchylenie okien lub otwarcie wywietrzników, co bywa bardzo niekomfortowe dla mieszkańców. Wentylacja mechaniczna jest zupełnie pozbawiona tych wad i działa w pełni wydajnie niezależnie od temperatury, ciśnienia czy otwarcia okien. Dzięki zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła jest także bardzo komfortowa i nie przyczynia się do obniżenia temperatury wewnątrz budynku. Generuje podczas pracy minimalny szum – to jednak bardzo niewielka wada. Można bowiem ulokować wentylację w mniej uczęszczanej części domu.