Zalety i wady domowej klimatyzacji

Zalety i wady domowej klimatyzacji

Klimatyzacja jest dziś powszechnie stosowana w biurowcach, centrach handlowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Dość przystępna cena oraz liczne korzyści sprawiają jednak, że na montaż urządzeń klimatyzacyjnych coraz częściej decydują się również właściciele domów i mieszkań. Sam zastanawiasz się, czy zainwestowanie w taką instalację to dobry pomysł? W takim razie zapoznaj się z niniejszym wpisem, w którym przedstawiamy zalety oraz wady posiadania domowej klimatyzacji.

Plus – wysoki komfort termiczny o każdej porze roku

Niewątpliwie największą zaletą klimatyzacji jest komfort termiczny. Letnie upały potrafią być niezwykle uciążliwe, przez co uniemożliwiają nie tylko wykonywanie domowych obowiązków (a coraz częściej także tych zawodowych), ale także odpoczynek. Należy przy tym pamiętać, że wysokie temperatury mogą wpływać negatywnie nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie – gorąc jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które zmagają się z chorobami kardiologicznymi lub doświadczają problemów z układem oddechowym.

Nowoczesne klimatyzatory są w stanie zapewnić optymalny mikroklimat. Szereg czujników wykrywa bieżące parametry powietrza (nie tylko jego temperaturę, ale także wilgotność i poziom zanieczyszczenia) i w oparciu o otrzymane pomiary samoczynnie dostosowuje tryb pracy.

Co ciekawe, klimatyzacja do domu wcale nie musi służyć wyłącznie do obniżania temperatury. Na rynku możesz znaleźć urządzenia dwufunkcyjne, które świetnie sprawdzą się w roli dodatkowego źródła ciepła w tzw. sezonie przejściowym, kiedy korzystanie z głównego systemu grzewczego nie jest jeszcze konieczne. Klimatyzatory spełniają takie zadanie znacznie lepiej niż klasyczne grzejniki elektryczne, ponieważ pobierają nawet 3-krotnie mniej energii i umożliwiają ogrzanie całego pokoju w zaledwie kilka minut.

Plus – powietrze pozbawione zanieczyszczeń

Klimatyzacja dba nie tylko o temperaturę powietrza, ale także jego jakość. Urządzenia klimatyzacyjne nie pobierają co prawda świeżego powietrza z zewnątrz (z tego powodu nie mogą zastąpić wentylacji), jednak stale usuwają zanieczyszczenia z powietrza znajdującego się wewnątrz domostwa. Jak to możliwe? Odpowiada za to filtr, który zatrzymuje na swojej powierzchni kurz, pył, owady oraz mikroorganizmy.

Nawet podstawowa osłona jest w stanie wyłapać większość potencjalnie niebezpiecznych cząsteczek zawieszonych w powietrzu, jednak jeżeli zależy Ci na jeszcze skuteczniejszej ochronie, to możesz zainwestować w filtr HEPA lub zakupić klimatyzację wyposażoną w jonizator. Ostatnia propozycja sprawdzi się doskonale w przypadku alergików oraz astmatyków.

Musisz tylko pamiętać, że klimatyzator będzie w stanie usuwać zanieczyszczenia tylko wówczas, gdy zadbasz o właściwą kondycję filtrów. Wkłady wymagają regularnego czyszczenia – w zależności od tego, jak intensywnie eksploatuje się jednostkę, prace porządkowe należy przeprowadzać co około 1-3 miesiące. Oczywiście nie wszystkie filtry nadają się do mycia. W takim przypadku konieczna jest ich wymiana.

Minus – problematyczny montaż

Nawet najprostsze układy klimatyzacyjne składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. W praktyce może to sprawiać pewne problemy w czasie montażu. Niestety, zamocowanie agregatu bezpośrednio po drugiej stronie ściany nie zawsze jest możliwe – w efekcie często konieczne jest poprowadzenie sporej ilości rur lub poświęcenie cennego skrawka balkonu (dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach).

Odpowiednie umiejscowienie jednostki zewnętrznej nie jest łatwym zadaniem nawet w przypadku domów jednorodzinnych. Umieszczenie urządzenia w zbyt widocznym miejscu sprawi, że sprzęt zaburzy wygląd elewacji, a odgłosy jego pracy będą uciążliwe dla domowników. Zdecydowanie się na montaż w zakamarku (np. narożniku), też nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ utrudni to swobodny dopływ powietrza i doprowadzi do szybkiego zabrudzenia klimatyzatora.

Minus – koszty

Jednym z ważniejszych czynników, który zniechęca właścicieli domów i mieszkań do instalacji klimatyzatora, jest spory koszt takiego przedsięwzięcia. Jeżeli chcesz cieszyć się przyjemnym chłodem w czasie upalnego lata, to musisz przygotować się na co najmniej kilka wydatków. Wśród nich należy wymienić zakup urządzenia klimatyzacyjnego, nabycie niezbędnych materiałów, przeprowadzenie prac montażowych oraz oczywiście późniejszą eksploatację całego układu. Uśredniając, całkowity koszt założenia klimatyzatora typu split w jednym pomieszczeniu, wyniesie około 3-4 tysięcy złotych. W przypadku większego domu podaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę pokoi, które mają być klimatyzowane.

Nie musisz się jednak szczególnie martwić kwestią rachunków za prąd. Przy okresowym korzystaniu z klimatyzacji oraz przestrzeganiu kilku podstawowych zasad (jak m.in. zamykanie okien w czasie pracy jednostki), koszt energii elektrycznej w skali roku nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. Do tej kwoty musisz jednak dodać okresowy serwis klimatyzacji. Klimatyzator powinien zostać poddany oględzinom przez fachowców przynajmniej co pół roku.