Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który coraz częściej pojawia się w polskich domach. Opisujemy najważniejsze zalety i wady montażu rekuperatora.
Zalety montażu rekuperatora
Montaż rekuperatora wiąże się z szeregiem korzyści. Najważniejsze z nich to:
- Zawsze sprawna wentylacja – rekuperator wymienia powietrze niezależnie od warunków zewnętrznych – nawet podczas upału i największych mrozów – bez konieczności otwierania okien, a więc niepotrzebnego wychładzania wnętrza zimą oraz narażania się na „inwazję” much i komarów latem.
- Możliwość kontroli siły wentylacji – rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej, a więc w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej jej siłą można sterować. Pozwala to uzyskać komfort cieplny.
- Niższe rachunki za ogrzewanie – wymiennik ciepła rekuperatora pobiera ciepło z powietrza wywiewanego i oddaje je nawiewanemu. Dzięki temu rekuperacja jest w stanie zniwelować straty ciepła o 60 do 80%. Rachunki za ogrzewanie mogą być niższe o 30 do 50%.
- Duże oszczędności na pompie ciepła – dzięki temu, że rekuperator odzyskuje znaczne ilości ciepła, można zdecydować się na montaż pompy ciepła o mniejszej mocy, której koszt będzie niższy nawet o kilkanaście tysięcy złotych.
- Powietrze wolne od zanieczyszczeń – dzięki możliwości zastosowania filtrów o różnej klasie rekuperacja jest w stanie oczyszczać powietrze z pyłów, wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. Może je także dodatkowo jonizować.
Wady montażu rekuperatora
Jak wszystko inne, tak i rekuperacja ma pewne wady. Do najpoważniejszych zaliczyć można:
- Wysoki koszt instalacji – rekuperator i jego montaż swoje kosztuje. Należy liczyć się z wydatkiem minimum kilkunastu tysięcy złotych.
- Większe zużycie prądu – rekuperator zużywa prąd, ale mniej, niż mogłoby się wydawać – rachunki za energię wzrosną o około 200 złotych rocznie.
- Koszty serwisu – rekuperator powinien zostać przynajmniej raz w roku poddany serwisowi. Jego koszt to około 300-400 złotych.
- Konieczność wymiany filtrów – filtry rekuperatora trzeba wymieniać 3-4 razy w roku. Ich roczny koszt to minimum 150 złotych.
- Czyszczenie kanałów – po kilku, kilkunastu latach niezbędne jest wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych. Koszt takiej usługi zaczyna się od kilkuset złotych.
Jak widać, rekuperacja ma znacznie więcej zalet niż wad. Choć koszt jej montażu jest niemały, możliwość oddychania świeżym powietrzem przez cały rok jest bezcenna, a dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie rekuperator od razu zaczyna się zwracać.