Zasady projektowania wentylacji mechanicznej

Zasady projektowania wentylacji mechanicznej

Jednym z najważniejszych systemów w każdym mieszkaniu czy biurze jest wentylacja. Katowice to jedno z miast, w którym prowadzimy czynny montaż zarówno grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Dobrze dobrana wentylacja podnosi komfort przebywania w danym pomieszczeniu i sprawia, że powietrze jest lepszej jakości. Jak zatem zabrać się za jej projektowanie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek!

Co to jest wentylacja mechaniczna?

Zacznijmy jednak od początku. Wentylacja odpowiada za prawidłową wymianę powietrza. Wentylacja mechaniczna Katowice wspomagana jest przez wentylatory i jest doskonałą alternatywą do naturalnej, inaczej zwanej grawitacyjną, która wykorzystuje ruch powietrza. Do wyboru są dwa systemy: wywiewny i nawiewno-wywiewny. Ten pierwszy polega na zainstalowaniu wentylatorów odprowadzających powietrze, natomiast dopływ świeżego odbywa się w sposób naturalny, na przykład przez nieszczelne okna lub drzwi. Wentylacja nawiewno-wywiewna natomiast wykorzystuje wentylatory zarówno do odprowadzenia, jak i doprowadzenia świeżego powietrza. 

Jak zaprojektować wentylację mechaniczną?

To, jakim powietrzem oddychamy, ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz kondycję samego budynku. Dlatego wentylacja Katowice jest tak ważna. Z czego powinien składać się projekt wentylacji? Musi zawierać opis techniczny i rysunki z przebiegiem instalacji oraz umiejscowieniem jej poszczególnych elementów. Jakie są cechy idealnej wentylacji mechanicznej? Możemy przede wszystkim wyróżnić:

  • dobry stosunek ceny do jakości – system nie generuje wysokich kosztów,
  • szczelność – wentylacja musi być sprawna i spełniać swoją funkcję, ale najważniejsze jest jej poprawne wykonanie tak, by była szczelna,
  • estetyczna – prawidłowo poprowadzona instalacja nie rzuca się w oczy i stapia się wizualnie z pomieszczeniem.